Yoğun Kaygı Durumlarında Yapılabilecek 3 Şey

Yoğun Kaygı Durumlarında Yapılabilecek 3 Şey

Kaygı yaşamamız çok normal ancak o dönemleri gerçekten farkındalıkla geçirebilmek için yapabileceğimiz üç çalışma var. Bunlardan ilham alabilirsiniz.

1. Öncelikle kaygıların geldiğinin farkında olun:

Mindfulness temel anlamda, mevcut an içerisindeki beden hislerine, duygulara ve düşüncelere dikkati bilinçli olarak yönlendirmek ve bunları nazik, yargısız ve şefkatli bir tonla yapabilmektir. Stresli anlarla ilgili ilk problem stresli bir an içerisinde olduğumuzu o an fark etmiyor olmamızdır. Yoğun iş günlerinden sonra eve döndüğümüzde sırt ve omuzlarda hissettiğimiz ağrıların tek sebebi fizyolojik rahatsızlıklar olmayabilir. Bedeniniz “siz farkında olmadan” stresi yaşamış ve hücrelerine kaydetmiştir. Gün içerisindeki küçük durma anları sizin o anınıza farkındalığınızı taşıyacaktır. Bazı insanlar kendilerini “kaygılı” veya “kaygısız” olarak tanımlarlar halbuki kaygı sürekli bir hal yerine tıpkı coşku, hüzün gibi gelen ve giden hallerimizden sadece biridir. Biz bu anların farkında olmazsak kaygının üzerimize yapışmasına izin veriyor oluruz. Bu şekilde kaygılı hali uzaktan izlemek mümkün olabilir “Çok kaygılıyım” demek yerine “bu an kaygılı bir an” demek bile küçük gibi görünen önemli bir adımdır çünkü kendinize yaklaşımınızı değiştirir.

2. Alan açın:

O anların farkında olmak onlara alan açmaktır. Tüm duygu durumları birer deneyimdir. Bu gelen ve geçen, bazen daha fazla meşgul eden deneyimi görmezden gelmek yani direnmek onları daha da büyütür. Direndiğimiz şeyi büyütmek ironik bir gerçekliktir. Farkındalık bu insani deneyimlere kabulü sunar. Kaygılandığımızda “kaygı çok olumsuz, bununla baş edemiyorum ve bende bir sorun var” yaklaşımı zincirleme trafik kazasına benzer. Bu, kaygının hayatımızı esir almasına, kaygı tarafından yönetilmeye açık olmaktır.

3. Baş etme yeteneğinizi günlük egzersizlerle geliştirin:

Unutmayın, Mindfulness yaklaşımına göre stres kötü ve yok edilmesi gereken bir kavram değildir. Hatta stres bizi konforda olduğumuz alandan çıkartarak yeni yeteneklerimizi görmemizi sağlar, bizi geliştirir ve hayatta tutar. Bu yetenekler sahip olduğumuz şeylerin yeniden farkına varıp şükretmek de olabilir, evde ekmek yapmayı öğrenmek de olabilir. Ya da sadece zor da olsa sıkıntıyla bir an olsun kalabilmek. Günlük olarak yapılan küçük egzersizler büyük değişimler sağlar. Günlük pratikler için Küçük Şeyler, Onlar Küçük Değil başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.
* zorunlu alan