Küçük Şeyler; Onlar Küçük Şeyler Değil

Küçük Şeyler; Onlar Küçük Şeyler Değil

MBSR programının babası Jon Kabat Zinn'in dediği gibi “Küçük şeyler; onlar küçük şeyler değil”... Küçük farkındalık egzersizleriyle büyük değişimlerin önünü açmak mümkündür. adım atma niyetini ortaya koymak çok değerlidir. İşte bazı öneriler:

  • Evinizin görünen yerlerine, örneğin banyonuzdaki aynaya, buzdolabının üstüne ve özellikle haberleri takip ettiğiniz cihazların yanına size sadece 1 dakika bile olsa durmayı hatırlatacak bir sembol veya kelime yazan notlar yapıştırabilirsiniz. Günde 3-4 kere, durun ve bakın; o andaki duygu, düşünce ve 5 duyunuzla algıladığınız beden hisleriniz neler? Hiç birini durdurmaya veya değiştirmeye çalışmayın. Olduğu halleriyle fark edin.
  • Böylelikle size iyi gelenleri ve iyi gelmeyenleri keşfetmeniz mümkün olabilir. Bilgi edinmek doğru yönetilirse önlem almaya sevk eder. Bilgi kirliliğine kendimizi kaptırmak ise sürekli endişe halinin yerleşmesine neden olabilir. Neye besleniyoruz? Yediklerimiz, okuduklarımız ve takip ettiklerimizden hangileri bizler için yararlı ve “devam etmemizi” sağlıyor? Neye ihtiyacım var? Şu an ne yapsam bana iyi gelir? Kendimi yatıştıracak bir söz veya hareket ne olabilirdi ve bunları kendime nasıl sunabilirim?                                              
  • Tüm gün içerisinde biriktirdiğiniz gerilimlerin genelde merkezi olan boyun ve omurgayı her gün düzenli esnetmeye gayret edin. İnternette bu konuda bir sürü kaynak mevcut. Her gün yapabileceğiniz bir tanesini seçin, 3 dakika da olsa her gün uygulayın.
  • Günlük rutinde yaptığınız işlere farkındalığınızı taşıyın. Kendi yaratıcılığınız kullanmaktan çekinmeyin ama örneğin el yıkamayı bir farkındalık pratiği şekline getirmek isterseniz:

Önce merakı davet edin; elleri temizleme niyetine, ellerinin hareketine, suyun akışına… Kaç pompa sabun kullanıyorsunuz? Veya sabunu nasıl yuvarlıyorsunuz ellerinizin üzerinde. Belki sabunun kokusu burnunuza gelir. Ya da suyun teninize değişini fark edersiniz. Suyun ısısı nasıl? Sabunun hepsi suyla akıp gidiyor mu? Köpük ellerinizin her yerine değiyor mu? Teker teker tüm parmakları ziyaret edin. Bu sırada suyu kapattınız mı, akmaya devam ediyor mu? Bu sırada aklınıza gelen düşünceler ne? Herhangi bir duygu var mı? Yalnızca yargısızca gözlemleyin. Dikkatinizi tekrar suyun tendeki akışına, ellerdeki hislere getirin. Ellerinin temizlendiğini basit bir kimyasal işlem gibi mekanik olarak değil, gerçekten deneyimlemek, etkisi kanıtlanmış bir Mindfulness egzersizidir. Bu egzersizi her gün yapmak için ne kadar çok fırsatımız var değil mi? 

  • Bir diğer egzersiz nefesi araç olarak kullanmak olabilir. Belirli sürelerde nefesi alış ve verişinizi gözlemleyin. Örneğin ocak başında yaptığınız yemeğin veya çorbanın pişmesini beklerken. Nefesin ritmini gözlemleyebilir hatta sayabilirsiniz. Nefes bizi ana taşıyan en önemli araçlardandır ve her an bizimledir. Geçmiş veya gelecek bir nefesi alamazsınız. Nefes hep şimdiki andadır. Günde 3-4 kere nefes molası vermek düzenli olarak yapılırsa bedeni ve zihni dinginleştirir.
* zorunlu alan