Farkındalıktaki Güç Katı ve Sert Değildir, Aksine Akışkan ve Yumuşaktır

Farkındalıktaki Güç Katı ve Sert Değildir, Aksine Akışkan ve Yumuşaktır

Zor dönemleri farkındalıkla geçirmek, ruhsal ve fiziksel açıdan güçlü olmak ne demektir? Mindfulness bakış açısına göre güç yukarıda bahsettiğim gibi “sert, yıkılmaz, kaskatı ve bütün darbeleri göğüsleyen” anlamından farklıdır. Farkındalıkla yaklaştığımızda güç kavramını esnek dayanıklılık (rezilyans) olarak tanımlarız.

1. Zor durumlarla karşılaştığımızda kaskatı bir şekilde katlanmak ve göğüs germek yerine esnemek, değişen koşullara uyum gösterebilmek duygusal dayanıklılık yani güçlü olmaktır. Bazen yılmazlık kavramını tüm zorluklara ve darbelerin karşısında bir kalkan gibi durmak zannederiz. Halbuki yoğun bir yağış olduğunda bir saçağın altına sığınmak gibi bir adım yana kaymak, yer değiştirmek ve karşıdan gelen tüm gücün önünde set olmaktan vazgeçmek de Mindful bir yanıt olabilir. Derslerde bunu sözlü ve hareketli Aikido tekniğiyle aktarıyorum. Bedensel olarak bunu deneyimlemek burada aktarmak istediğimi çok güzel yaşatıyor. Bu güçten Mindful bir yaşamda esnek olduğumuz kadar güçlüyüzdür.

2. Hata yoktur, öğrendiğimiz dersler vardır. İnsan olmak zor. Aslında insan olma deneyimi birçok açıdan zorlanarak gelişmemizi sağlamak içindir.  Zor olaylardan öğrenerek çıkabiliriz. Herkes zorluk yaşar ama bu sırada öğrendiğimiz, keşfettiğimiz kazanımlarla hayata devam edebilmek gerçekten mümkün. Sıkıntılarla yüz yüze gelince kendinize sorabilirsiniz; "Bu olayda görmem gereken nedir? Neyi farklı yapabilirim bu andan itibaren?" "Başkasına müdahale etmeden kendi davranışlarımı veya algılarımı nasıl farklılaştırabilirim?" "Neyi öğreniyorum?"

3. Farkındalıktaki güç katı ve yayılmacı değildir, aksine yumuşak ve derinleşen, kökleşendir. Sapasağlam ve ayakta durduğumuzu zannettiğimiz anlar fazladan enerji sarfediyor ve güç kaybediyor olabiliriz. Duygusal açıdan esnek ve dayanıklı olabilmek için doğaya bakın. Ağaçlardan esnek olanları rüzgarla birlikte eğilir, onunla birlikte hareket eder. Tıpkı dans etmek gibi. Fırtına geçtikten sonra hala yerindedir, en az zayiatla atlatmıştır. Sert ağaçlar bazen kırılır, güçlü rüzgarları atlatamaz. Kökleri toprağa dalan, sağlam ve esnek kalabilmek gerçek dayanıklılık ve metanettir.

 

Yorumlar

  1. ahmet can

    deneme

  1. Duygu Badur

    cevap deneme
* zorunlu alan